Jeśli staż pracy pracownika, któremu pracodawca wypowiada umowę o pracę, uprawnia go do co najmniej dwutygodniowego okresu wypowiedzenia – czyli pracownik był zatrudniony w firmie przynajmniej 6 miesięcy – przysługują mu dni wolne na poszukiwanie pracy.

Ważne! Uprawnienie to będzie przysługiwało także pracownikowi przejętemu przez innego pracodawcę, jeśli:

  • przejęty pracownik w ciągu 2 miesięcy od przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcy rozwiąże umowę o pracę z 7-dniowym uprzedzeniem
  • po przejęciu zakładu pracy pracodawca zaproponuje pracownikom, którzy wcześniej pracowali na innej podstawie niż umowa o pracę, nowe warunki, a pracownik odmówi przyjęcia tych warunków – jego stosunek pracy rozwiąże się z upływem okresu równemu okresowi wypowiedzenia, który mu przysługuje.

Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy zależy od długości okresu wypowiedzenia i wynosi:

  • 2 dni robocze – gdy okres wypowiedzenia to 2 tygodnie lub 1 miesiąc
  • 3 dni robocze – przy 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia

Ważne! Nawet jeśli pracodawca skróci okres wypowiedzenia pracownika z 3 do 1 miesiąca, a za pozostały czas wypłaci mu odszkodowanie (na przykład ze względu na likwidację zakładu pracy), to pracownikowi przysługują 3 dni robocze na poszukiwanie pracy.

W praktyce pracownik powinien uzgodnić z pracodawcą, kiedy wykorzysta dni na poszukiwanie pracy. Jeśli pracodawca odmówi przyznania dni wolnych na poszukiwanie pracy, w terminie, który pracownik proponuje, pracownik ma wtedy prawo nie przyjść do pracy w ostatnie 2 dni robocze okresu wypowiedzenia.

Wynagrodzenie za czas zwolnienia na poszukiwanie pracy oblicza się tak jak za urlop.

Za niewykorzystane dni wolne pracodawca nie ma obowiązku wypłacić pracownikowi ekwiwalentu (jak na przykład za niewykorzystany urlop wypoczynkowy).

 

Zródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00204